Ślub w plenerze – cywilny a humanistyczny

Śluby cywilne lub humanistyczne są coraz częściej wybierane jako alternatywa do ślubu kościelnego. Nie ma w tym nic zdrożnego, gdyż każdy akt zawarcia związku małżeńskiego jest istotny i to zależy od pary młodej jakiego dokonają wyboru. Jest to ich wyczekiwany dzień i wszystko powinno być według ich myśli.

Tego typu uroczystości często kojarzone są z ceremonią na świeżym powietrzu, długimi rzędami białych krzeseł i pięknymi ozdobami unoszonymi na wietrze. Ale trochę dokładniej – czym różni się ślub cywilny od humanistycznego? Już podpowiadamy!

Ślub cywilny – najważniejsze informacje

Ślub cywilny jest to uroczystość zawarcia związku małżeńskiego przy obecności urzędnika  w urzędzie stanu cywilnego, który udziela ślubu i przy którym podpisywane są wszystkie dokumenty, dzięki którym prawomocnie związek małżeński jest zawarty. Nie jest to bezpłatna forma ustanowienia małżeństwa, ale cena jest znacznie niższa niż wydatki poniesione na ślub kościelny. Jest to też opcja dla osób, które są zwolennikami wesela w kameralnym gronie najbliższych. Ślub cywilny można zawrzeć nie tylko w urzędzie, ale też na świeżym powietrzu – tutaj jednak najważniejsze jest, aby odpowiednio wcześniej poinformować o tym urzędnika, który musi wyrazić zgodę na takie warunki ślubu.

slub na swiezym powietrzu poznan

Co definiuje ślub humanistyczny?

Nazwa tego ślubu pochodzi od słowa ,,human” (ang. człowiek) – podczas zawierania aktu tego ślubu najważniejszy jest człowiek i to najważniejszą istotą podczas wiązania się ze sobą na całe życie; nie kościół ani akty prawne. Pary, które decydują się na taką decyzję nie chcą traktować swojej miłości w sposób formalny, jest dla nich wyłącznie aspektem duchowym, którego nie muszą udowadniać innym ludziom zawierając prawny związek małżeński w kościele lub urzędzie.

slub humanistyczny w poznaniu

Wydarzenie prowadzone jest przez celebranta, który uznawany jest za mistrza ceremonii – służy on radą i udziela wsparcia przy przebiegu wydarzenia. Każda z osób zawierających ślub humanistyczny przygotowuje swoją własną przysięgę i wyznaje miłość swoimi słowami. Często w historię wplatane są historie znajomości, zakochania się i momentów związku, które ważyły na momencie zawarcia znajomości. Ślub humanistyczny może być zawarty gdziekolwiek para młoda by sobie tego życzyła – na świeżym powietrzu, nad morzem, w górach.

Największą różnicą, która dzieli ślub cywilny od humanistycznego jest to, że w świetle prawa ślub humanistyczny nie jest ważny. Nie zawiera się ich także w kościele, jak tradycyjny, polski ślub. Zawarcie ślubów innych niż kościelny wiąże się często z krytyką rodziny lub najbliższych osób, często konserwatywnych. Jednak coraz więcej osób stawia na branie ślubu w sposób naturalny i nieprzymuszony wolą innych.

Sposób zawierania małżeństwa zależy od każdej pary i nie należy im narzucać, tego jak mają tego dokonać. Liczy się uczucie, które je połączy na jak najdłuższy czas.