Andrzejki – magia, wróżby i tajemnicze obrzędy

Każdy z nas jest ciekawy co czeka nas w przyszłości. Można iść do wróżek, astrologów albo… poczekać na magiczną noc z 29 na 30 listopada i powróżyć sobie samemu lub z przyjaciółmi.

Andrzejki od zawsze kojarzą się z magiczną nocą i tajemniczymi obrzędami. Kiedyś wróżby andrzejkowe były traktowane bardzo poważnie, jednak z biegiem czasu Andrzejki przeobraziły się w wesołą zabawę z przymrużeniem oka. Niemniej jednak, nadal bardzo chętnie obchodzone są przez Polaków.

Andrzejki kiedyś – ważne święto dla dziewcząt

Andrzejki do Polski przywędrowały w XVI wieku. Wierzono, że w tę noc dusze zmarłych mogą łatwiej nawiązać kontakt z żywymi i uchylić rąbka tajemnicy związanej z ich przyszłością. Odprawiane były głównie przez kobiety, które były pewne, że w ten dzień poznają swoją przyszłość dotyczącą ich przyszłego zamążpójścia.

Dziewczęta wykazywały się dużą pomysłowością, aby poznać swoją przyszłość związaną szczególnie ze sferą uczuciową, a nad tym wszystkim patronował św. Andrzej – opiekun wszystkich zmartwień panien na wydanie. Z czasem nie tylko panny sobie wróżyły, ale także rozwódki, mężatki i mężczyźni.

Wróżby andrzejkowe, choć nadal cieszą się popularnością, to na przestrzeni lat ciągle się zmieniały.

Kiedyś wierzono, że jeśli dziewczyna nie będzie jadła cały dzień, we śnie ukaże się jej przyszły mąż. Ponadto, ucinano gałązkę wiśni – jeśli zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, to oznaczało szybkie zamążpójście. Również zwracano uwagę na szczekanie psa w noc andrzejkową – z tej strony, z której pies szczekał, wierzono, że nadejdzie przyszły narzeczony.

Andrzejki dziś – miły pretekst do zorganizowania imprezy

Obecnie Andrzejki kojarzone są z zabawą. Ludzie organizują imprezy, tańce, a miłym akcentem są wróżby. Wróżby, które praktykowane są w obecnych czasach to przede wszystkim lanie wosku. Jest to świetna zabawa dla najmłodszych, ale także dla dorosłych. Gorący wosk, który należy przelać przez dziurkę od klucza przemieni się w pewien kształt, a to co zobaczymy i jak go zinterpretujemy, zależy od każdego z nas. Tak będziemy widzieć swoją przyszłość.

 

Andrzejki to również ciekawe przeżycie dla dzieci. Przekuwanie szpilką serduszek z imionami przyszłego partnera czy kolorowe patyczki, które wrzucane są do miski z wodą i właściciele tych, które się połączą będą przyjaciółmi na zawsze to sposób świetną zabawę. 

Dlaczego warto zorganizować Andrzejki w Folwarku Matecznik?

W ten jesienny wieczór warto zintegrować się z rodziną lub przyjaciółmi i spędzić z nimi wyjątkowy czas.

Na terenie Folwarku Matecznik znajduje się zabytkowy Dworek oraz Spichlerz- odnowione ze szczególną dbałością o historyczne elementy obiekty, których historia sięga XIX wieku. Swoją unikalnością i klimatycznym wystrojem idealnie pasują, aby to właśnie w nich spędzić tę magiczną noc.

 

Ponadto, po wróżbach na dzieci i dorosłych czeka pełen wachlarz atrakcji, m.in.: piłkarzyki, stoły do pong-ponga, plac zabaw, boiska do piłki nożnej i siatkówki, sauna oraz siłownia.

Zorganizuj Andrzejki w klimatycznym Folwarku Matecznik! Zapraszamy do kontaktu!