Historia Folwarku Matecznik

Historia obiektu sięga XIX w. Należał on do majętnej rodziny Kuraszów, która na terenach od Dusznik aż po Buk uprawiała plony na żyznych, wielkopolskich glebach. Przez lata hodowano tu również liczne  zwierzęta. Pierwotnie zabudowania Folwarku były bardziej liczne. Poza budynkiem dworku mieściło się tu kilka spichlerzy oraz zabudowań inwentarskich wybudowanych na planie litery C (co było bardzo charakterystyczne dla tamtych czasów). Wszystkie budynki wyglądały na wielki staw, który był ostoją dla wszelkiego rodzaju ptactwa oraz naturalnym wodopojem dla zwierząt domowych.

Poza rozległym stawem z wyspą oraz sadem, na terenie przyległym do Folwarku dzisiaj (dużo mniejszym niż pierwotne połacie ziemskie) znajduje się między innymi historyczna studnia, która jak wynika z relacji mieszkańców Sędzinka, zawsze dostarczała wodę mieszkańcom Folwarku, oraz jak trzeba, było wspierała również mieszkańców wioski. Zresztą czyni to po dzień dzisiejszy.

Obiekt został zakupiony przez aktualnych właścicieli w roku 2008. Od samego początku podjęto prace remontowe, które ze względu na skale i niezbędne nakłady zajęły prawie 10 lat.

Jak powstawał dworek?

Budynek dworku pochodzi z początku XIX wieku. Został on w ostatnich latach odnowiony ze szczególną dbałością o historyczne elementy, tak aby zachować niepowtarzalny klimat dawnych lat. Zabezpieczono i wzmocniono fundament, wymieniono stolarkę okienną i drzwi, wyremontowano więźbę dachową oraz położono nowe poszycie dachu. Zabytkowe wnętrza dworku mieszczą w sobie pozostałości po dawnych właścicielach, które nadają wiekowego klimatu dla obiektu. Udało się odnowić stare drzwi oraz uratować niepowtarzalne podłogi w salonach. To właśnie w tych wnętrzach w minionym wieku zbierali się mieszkańcy wioski, żeby wykonać telefon do bliskich, gdyż na takie luksusy mogli sobie pozwolić tylko dawni właściciele Folwarku.

W jadalni znajduje się  piękny zabytkowy piec, który w chłodne, deszczowe dni nadaje ciepła wnętrzom dworku. W dawnej kuchni dworku  można było odnaleźć pomoc krawiecką, która ratowała wszystkie ubrania wymagające reperacji, mamy tu np. szafę z XIX wieku, której rozwiązania technologiczne mogą natchnąć nawet wybitnych projektantów. Jeżeli ktoś chciałby doświadczyć, jak nasi przodkowie zgłębiali wiedzę w przeszłych stuleciach czy nauczyć się pisać za pomocą pióra i kałamarza – może zasiąść w ławce szkolnej, która „rosła wraz z dzieckiem”.

Minimalistyczny spichlerz

Przebudowa budynku gospodarczego na obiekt agroturystyczny rozpoczęła się w roku 2017 i trwała do roku 2019.  „Spichlerz”, bo tak go dzisiaj nazywamy, był jednym z kilku zlokalizowanych na terenie folwarku  i pełnił funkcje magazynowe. To właśnie tutaj składowano plony rolnicze, a na parterze hodowano zwierzęta.

Spichlerz został wybudowany w 1900 roku, co potwierdza historyczny znak odnaleziony na ścianie bocznej. Przez lata budynek nie był remontowany, co niestety doprowadziło do jego znaczącej dewastacji. Historia oraz klimat Spichlerza nie pozwoliły jednak na rozbiórkę. Remont objął częściową wymianę więźby dachowej oraz pokrycia dachowego, izolację fundamentów, wymianę stolarki okiennej i drzwi.

Wnętrza Spichlerza zostały wykończone w duchu minimalizmu, zachowując ceglane sklepienia oraz surowy charakter wnętrza, który swoim wyglądem przypomina o jego historii. To właśnie ten klimat oraz wyjątkowość tworzą idealne miejsce do organizacji wesel, przyjęć rodzinnych czy też spotkań firmowych. Spichlerz oferuje wnętrza, gotowe pomieścić nawet 100 osób w klimatyzowanej sali oraz pokoje, oferujące do 30 miejsc noclegowych.

Serdecznie zapraszamy w nasze progi!